top of page

Suicidalita (sebevražednost)

Aktualizováno: 23. 5. 2023

Problematika suicidality a její prevence z pohledu výzkumu. Jsou LGBTQ+ lidé více ohroženi?


Odborné recenzované publikace

🔓 = studie je volně dostupná

Chcete si přečíst studii, ale nemůžete ji najít? Napište nám a my Vám rádi poradíme.


Popularizační publikace

Mediální články a jiné odkazy

Audiovizuální zdroje


LGBTQ mládež čelí vyššímu riziku sebevraždy, včetně pokusů o ni a problémů s duševním zdravím. Zvláště zranitelní jsou transgender osoby. K těmto rizikům přispívá diskriminace a stresory. Ochrannými faktory jsou přijetí a propojení s rodinou. Preventivní doporučení: informovat odborníky na duševní zdraví, zvyšovat povědomí, poskytovat inkluzivní služby, nabízet vrstevnickou podporu, podporovat rodiče a zdůrazňovat ochranné faktory pro LGBTQ mládež. Maximalizace ochranných opatření snižuje riziko sebevražd u této zranitelné populace.

Podle nového průzkumu projektu The Trevor Project 45 % mladých lidí z řad LGBTQ uvedlo, že v posledním roce uvažovali o sebevraždě, a tento podíl se zvyšuje již třetí rok po sobě. Amit Paley, generální ředitel a výkonný ředitel The Trevor Project, se připojil k CBS News, aby diskutoval o těchto zjištěních.

Komunita LGBTQ je výrazně ohrožena, a proto podcast Gay Men Going Deeper věnuje epizodu otevřenému rozhovoru o sebevraždě.
Dr. Saewyc zkoumá dopad stigmatizace, násilí a traumat na duševní zdraví dospívajících gayů a bisexuálů. Zdůrazňuje význam ochranných faktorů a podpůrného prostředí pro snížení rizika sebevraždy. Prezentuje přístup gay-hetero aliance a inkluzivní politiky. Školy tímto přístupem mají nižší míru diskriminace a podpůrné politiky snižují počet sebevražedných pokusů. Z těchto intervencí mají prospěch LGBTQ+ a heterosexuální studenti, ale je třeba více pracovat na inkluzi bisexuálních chlapců. Bylo dosaženo pokroku, ale pro podporu duševní pohody LGBTQ+ mládeže je nutné pokračovat v úsilí.

Tato přednáška se zabývá odhady sebevražd a úmrtnosti na HIV mezi homosexuálními a bisexuálními muži v Britské Kolumbii. Zdůrazňuje potřebu studovat sebevraždu jako sociální determinantu zdraví. V průběhu času se úmrtnost související s HIV snížila, zatímco míra sebevražd zůstala stabilní.

Comentarios


bottom of page