top of page

Historie LGBTQ+ hnutí

Aktualizováno: 24. 5. 2023

Historie hnutí je barevná stejně jako celá komunita. Co se dochovalo o bojovnících za queer práva?


Odborné recenzované publikace

🔓 = studie je volně dostupná

Chcete si přečíst studii, ale nemůžete ji najít? Napište nám a my Vám rádi poradíme.

Popularizační publikace

 • Císař, O. & Vráblíková, K. (2012). LGBT aktivismus v České republice: historie, organizace a aktivisté.

 • Stulberg, L. M. (2018). LGBTQ social movements. John Wiley & Sons.

 • Brown, H. (1976). Familiar faces, hidden lives: The story of homosexual men in America today. Houghton Mifflin Harcourt P.

 • Hart-Brinson, P. (2020). The gay marriage generation: How the LGBTQ movement transformed American culture. New York University Press.

 • Bullough, V. L. (2002). Before stonewall: Activists for gay and lesbian rights in historical context. Psychology Press.

 • Bush, E. (2015). Stonewall: Breaking Out in the Fight for Gay Rights by Ann Bausum. Bulletin of the Center for Children's Books, 68(11), 536-537.

 • Stryker, S. (2017). Transgender history: The roots of today's revolution. Hachette UK.

 • Erica Fischer. (1994). Aimee & Jaguar: A Love Story, Berlin 1943. Alyson Books.

 • Shilts, R. (2022). The mayor of Castro Street: The life and times of Harvey Milk. Atlantic Books.

 • Chauncey, G. (2008). Gay New York: Gender, urban culture, and the making of the gay male world, 1890-1940. Hachette UK.

 • Dentato, M. P. (Ed.). (2017). Social work practice with the LGBTQ community: The intersection of history, health, mental health, and policy factors. Oxford University Press.

 • Wright, L. K. (1997). The bear book: Readings in the history and evolution of a gay male subculture. Psychology Press.

Mediální články a jiné odkazy

Audiovizuální zdroje

Vyprávění o tom, že transgender není vynálezem upadajícího Západu nebo znak dekadence moderní doby, ale že třetí pohlaví, vymykající se tradičnímu dělení na muže a ženy, zná lidstvo již nejméně 4 tisíce let.

Ve spolupráci s AARP představujeme "LivingHistoryofthe LGBT Movement" - sérii vyprávění na počest minulých, současných i budoucích hrdinů LGBT hnutí. Víme, že historie LGBT hnutí se stále píše. Pochopením naší historie můžeme vytvořit lepší budoucnost pro všechny, zejména pro naše stárnoucí starší LGBT dospělé.

Historie Stonewallských nepokojů je stejně tak ceněná jako obviňovaná. Vyvstávají otázky, kdo tam byl, kdo "hodil první cihlu" a kdo si může nárokovat Stonewall. Tento film na tyto otázky neodpovídá, ale místo toho se snaží rozšířit příběh Stonewallu tím, že do jeho vyprávění zapojí další hlasy.

LGBT nebo GLBT je zkratka pro lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby. Tento termín se používá od 90. let 20. století a je adaptací iniciály LGB, která byla od poloviny až konce 80. let 20. století používána místo termínu gay v souvislosti s komunitou LGBT. Aktivisté se domnívali, že termín gay nereprezentuje všechny, na které se vztahuje...

Bez ohledu na vaše názory na tuto skupinu, LGBT komunita je historicky jednou z nejvíce potlačovaných skupin na planetě, ale od počátku Francouzské revoluce, skupina postupně získávala více a více práv v průběhu let, které následovaly, což vede až k celé cestě dnes, to je mapování historie LGBT komunity každý rok.

Comments


bottom of page