top of page

Diverzita historicky

Pohled společnosti na LGBTQ+ lidi se lišil v závislosti na kultuře i časovém období. Jak se vyvíjel přístup ke queer osobám?

GETTY IMAGES/MICHAEL STILLWELL

Odborné recenzované publikace

🔓 = studie je volně dostupná

Chcete si přečíst studii, ale nemůžete ji najít? Napište nám a my Vám rádi poradíme.

  • Kavanagh, S. S. (2016, October 28). From Contagious to Resilient and Beyond: A Periodization of Four Decades of Educationa lResearch on LGBTQ Issues. International Journal of Multicultural Education, 18(3), 95. https://doi.org/10.18251/ijme.v18i3.1224

Popularizační publikace

Brown, H. (1976). Familiar faces, hidden lives: The story of homosexual men in America today. Houghton Mifflin Harcourt P.

  • Bush, E. (2015). Stonewall: Breaking Out in the Fight for Gay Rights by Ann Bausum. Bulletin of the Center for Children's Books, 68(11), 536-537.

  • Chauncey, G. (2008). Gay New York: Gender, urban culture, and the making of the gay male world, 1890-1940. Hachette UK.

  • Stryker, S. (2017). Transgender history: The roots of today's revolution. Hachette UK.

Mediální články a další odkazy

Audiovizuální zdroje

Vyprávění o tom, že transgender není vynálezem upadajícího Západu nebo znak dekadence moderní doby, ale že třetí pohlaví, vymykající se tradičnímu dělení na muže a ženy, zná lidstvo již nejméně 4 tisíce let.

Proč je tak těžké zjistit něco o queer historii? Tento týden se na Twitteru objevilo vlákno o gay vojácích z 1. světové války s hashtagem #emilyxaver - a pak se ukázalo, že je falešné. Tady je důvod, proč na tom záleží...LGBT nebo GLBT je zkratka pro lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby. Tento termín se používá od 90. let 20. století a je adaptací iniciály LGB, která byla od poloviny až konce 80. let 20. století používána místo termínu gay v souvislosti s komunitou LGBT. Aktivisté se domnívali, že termín gay komunita nereprezentuje přesně všechny, na které se vztahuje...!

Comments


bottom of page